Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Uscatoria
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Uscatoria

Buna ziua.Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje in Dr.Tr .Severin.Fiecare etaj are pe palier o uscatorie destul de mica,cred ca 1.20/2 m,mai putin parterul care nu are uscatorie dar are sub casa scării un fel de beci ,iar etajul 4 are pe palier si uscatorie si o camera de 2,5/3,5.Si aici incepe problema...Locatarii de la parter,si-au pus diverse lucruri la uscatoria de la etj.1,locatarii de la etj.1 s-au dus la uscatoria de la etj 2 si asa mai departe...Etajul 4 foloseste aceea camera de 2,5/3,5...As dori sa stiu daca e corect asa ,sau fiecare locatar sa foloseasca uscatoria de la etajul unde locuiește. Eu de exemplu,am stat la etj.1,aveam diverse lucruri in uscatoria de la etj 2,am vândut apartamentul de la etj 1 si m-am mutat la etj.2 pe aceiasi scară.. .Acum trebuie sa folosesc uscatoria de la etj.3?Sau sa raman in uscatoria de la etajul 2??Am cearta cu vecini si nu stiu in care uscatorie sa ma duc....Dati-mi ,va rog,un răspuns!! !Multumesc
Este o abordare eronata a modului de utilixzare uscatorii
Uscatoria face parte din partea comuna din imobilul de locuit in comun,respectiv poate fi utilizata de catre toti proprietarii
Dv precizati
Locatarii de la parter,si-au pus diverse lucruri la uscatoria de la etj.1
,situatie care contravine dispozitiilor in vigoare care prevad ca proprietarul nu poate schimba aspectul si destinatia partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Dispozitia in vigoare prevede ca proprietarul poate utiliza exclusiv partea copmuna de imobil cu acordul vecinilor direct afectati si prin incheiere de contract de inchiriere
In speta dv,daca actualmente locuiti la etajul 2 ar trebui sa aveti acces la uscatoria de la et 2
Va multumesc mult