Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar anticipat Mai 2011
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar anticipat Mai 2011

La 60 de ani m- am pensionat anticipat 39 ani de munca pensie anticipata calculata 460 Ron nici azi nu sint trecut la pensie normala Ce trebuia facuta din martie 2016 cind am facut 65 de ani. Mai primesc diferenta calculata pentru trecerea la pensia normala din martie 2016 pina azi. Pentru recalcularea pensiei Ce documente trebuiesc si unde se depun si daca are o data limita.
Legea 263/2010

Articolul 64
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate.
(2) Transformarea pensiei anticipate in pensie pentru limita de varsta, in conditiile prevazute la alin. (1) , se face din oficiu.

Articolul 67
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii prevazute la art. 65 alin. (4) si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.
(2) Transformarea pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta, in conditiile prevazute la alin. (1) , se face din oficiu.

Nu trebuie facuta nicio cerere.
Atentionati casa locala.
Variante:
- Mergeti in audienta la directorul excecutiv.
-Dati un telefon la casa locala si cereti la serviciul stabiliri pensii
-Faceti o interventie electronica la laca locala