Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cuantum pensie urmas -studenta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cuantum pensie urmas -studenta

Buna ziua,
Am si eu o intrebare legata de cuantumul pensiei de urmas pentru o persoana cu varsta de 20 ani, studenta, mama a decedat, tatal traieste, este activ, iar cuantumul pensiei de urmas pentru fiica a venit in suma de 304 lei, Dar dupa noua lege, care stipuleaza ca pensia minima nu poate fi mai mica de 520 lei, atunci pensia de urmas, nu intra in aceasta categorie ? Va multumesc
busubianca, utilizator
Ati primit pensia in cuantum de 304 lei ?
Sau in decizie este calculat acest cuantum ?
Carp Mircea, utilizator
In decizie este calculat acest cuantum.
In decizie este calculat 304 lei.
Se va pune in plata(va primi) indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 520 de lei.
Mulțumesc mult :) :)