avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cuantum pensie urmas -studenta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cuantum pensie urmas -studenta

Buna ziua,
Am si eu o intrebare legata de cuantumul pensiei de urmas pentru o persoana cu varsta de 20 ani, studenta, mama a decedat, tatal traieste, este activ, iar cuantumul pensiei de urmas pentru fiica a venit in suma de 304 lei, Dar dupa noua lege, care stipuleaza ca pensia minima nu poate fi mai mica de 520 lei, atunci pensia de urmas, nu intra in aceasta categorie ? Va multumesc
Ultima modificare: Joi, 30 Noiembrie 2017
busubianca, utilizator
Cel mai recent răspuns: busubianca , utilizator 06:51, 1 Decembrie 2017
Ati primit pensia in cuantum de 304 lei ?
Sau in decizie este calculat acest cuantum ?
Ultima modificare: Joi, 30 Noiembrie 2017
Carp Mircea, utilizator
In decizie este calculat acest cuantum.
In decizie este calculat 304 lei.
Se va pune in plata(va primi) indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 520 de lei.
Mulțumesc mult :) :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza pensia de invaliditate ? Eliana19 Eliana19 Buna ziua Va rog mult spuneti mi cum se calculeaza pensia de invaliditate gr 3 in conditiile: mama mea este nascuta in decembrie 1959 are vechime in munca 6 ... (vezi toată discuția)
Pensia de urmas Carmenstratone Carmenstratone Am 2 copii care primesc pensie de urmas de pe urma tatalui fost cadru M.A.I cu o vechime in politie de 16 ani.I urma calcularii au fiecare cate 450 de lei.De ... (vezi toată discuția)