Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am împrumutat un prieten cu bani pe baza unor ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am împrumutat un prieten cu bani pe baza unor garanții verbale false. E înșelăciune?

Buna ziua!
In ultimii 2 ani mi-am imprumutat un prieten cu suma aproximativa de 10000 de euro, in mai multe transe. Nu am incheiat niciun contract insa toti banii i-am virat din contul meu in contul lui, astfel ca exista dovada acestora. Initial banii au fost pentru o problema personala de-a lui, pe care o cunosteam, insa mai tarziu, vazand ca nu imi returneaza banii, a inceput cu fel de fel de povesti ca sa-l ajut sa faca actele de vanzare-cumparare pe un apartament si de acolo imi va da banii si cu tot felul de povesti pe care in prostia mea le-am crezut. Banii bineinteles nu i-am vazut nici pana in ziua de astazi (nici macar o parte).
Mai exista posibilitatea de a recupera pe cale legala aceasta suma? Daca nu, macar poate fi pedepsit de lege in vreun fel pentru inselaciune sau ceva de genul?
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Dupa ce veti avea hotararea definitiva, fie incercati cu un mediator, fie va duceti la executor. Depinde cat de cooperant va fi debitorul dvs.