Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu de odihna

In luna octombrie 2017 a fost incheiat un contract colectiv de munca care prevede acordarea unui numar mai mare de zile de concediu de odihnam fata de cele din CIM,
Acestea se vor acorda proportional cu lunile ramase din an ( 3 luni) s-au se vor considera pentru tot anul?
Se va reface calculul zilelor ramase de CO.
Mutumesc
Dar daca articolul in care se prevad aceste zile are urmatorul continut: ”Vechimea totala in munca ce se ia in considerare la determinarea duratei concediului de odihna este aceea pe care salariatii o indeplinesc in cursul anului calendaristic pentru care i se acorda concediul”
Calculul CO se face proportional cu perioada lucrata in an ..... de exemplu, intr-un an am 21 de zile lucratoare si lucrez 10 luni , iar apoi am 24 de zile lucratoare de CO si lucrez celelalte dou luni , calculul se face :

21 : 12 x 10 = 17,5 ... 18 zile lucratoare

24 :12 x 2 = 4 zile lucratoare
Total 22 de zile lucratoare din care s-a efectuat .... rest ....