Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata drepturi salariale restante
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata drepturi salariale restante

Revin cu inca o intrebare, daca mi se desface contractul de munca prin restructurarea locului de munca, imi voi mai recupera drepturile salariale restante. Mentionez ca firma este in procedura de faliment, si ma intereseaza daca voi fi inscrisa automat la masa credala de catre lichidator, sau trebuie sa fac o cerere in acst sens? Va multumesc.
Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca exista vreo lege prin care lichidatorul poate fi "fortat" sa plateasca salariile restante si/sau platile compensatorii. Mentionez ca societatea a intrat in procedura de faliment si am fost data in somaj de 3 luni.
Am inteles ca tabelul cu salariile restante si platile compensatorii a fost depus, dar nu stim cum sa procedam pentru a ne recupera acesti bani.
Nu cred ca ne pot da ceva din fondul de garantare deoarece societatea a intrat in insolventa inainte de 1 ianuarie 2007.
Mulumesc anticipat
Potrivit art.123 din Legea nr.85/2006 , creantele vor fi platite, in cazul falimentului, in urmatoarea ordine:
1. taxele, timbrele sau orice alte cheltuieli aferente procedurii instituite prin prezenta lege, inclusiv cheltuielile necesare pentru conservarea si administrarea bunurilor din averea debitorului, precum si plata remuneratiilor persoanelor angajate in conditiile art.10, art.19 alin.(2), art.23, 24 si ale art.98 alin.(3), sub rezerva celor prevazute la art.102 alin.(4);
2. creantele izvorate din raportul de munca; ....

Faceti o cerere catre lichidator, daca s-a incheiat procedura si societatea a fost lichidata.