Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatii de proprietari

Cenzorul isi da demisia din as prop. ( cenzor intern din bloc ) ce poate face com.ex.si presedimtele?
1 angajeaza un alt cenzor extern .( chiar daca nu au fost mandatati de ad. gen. )
2 Face ad gen in cel mai scurt timp ( cat timp ?????la demisia presedintelui sunt in lege 90 de zile )
3 comitetul si presedintele preiau pina la ad gen indatoririle cenzorului fara a fi renumerati ( indemnizati)daca indeplinesc cerintele postului ( studii medii )
4 alte variante
Multumesc cu stima
1. DA. Nu trebuie sa fie mandati de ad. gen.. Sunt deja mandatati de cand au fost alesi in A.g.
2. NU
3. Comitetul si presedintele, pleonasm, presedintele este seful comitetului. Chiar trebuie sa fie remunerati daca nu sunt? Presedintele in mod sigur primeste indemnizatie.
A se vedea art. 30 alin. (1) lit. k "Comitetul avizeaza documentele asociatiei de proprietari;"
Prin avizare nu se intelege "semneaza ca primarii", fac si ei o minima verificare cel putin privind achitarea facturilor si repartizarea cheltuielilor (total facturi = total repartizat).
4. Nu este cazul.

Articolul 30-L230/2007
(1) Comitetul executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari, are urmatoarele atributii:
g) pentru scopul si activitatile asociatiei de proprietari, angajeaza si demite, incheie si reziliaza contracte;
h) isi asuma obligatii, in nume propriu sau in numele proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari, privind interesele legate de cladire;
k) avizeaza documentele asociatiei de proprietari;
n) gestioneaza situatiile exceptionale si de criza;
In cazul in care nu exista varianta de cenzor intern,presedintele de asociatie poate desfasura demersuri pentru angajare cenzor extern fara a fi necesar acordul adunarii generale
Nu se convoaca adunare generala pentru probleme care intra in competenta comitetului executiv vezi art 17 Hg nr 1588/2007
Presedintele si membrii comitetului executiv nu detin calitatea profesionala sa verifice si sa vizeze pentru legalitate documentele asociatiei de proprietari
Activitatea cenzorului indiferent de entitatea juridica unde exercita responsabilitatea este guvernata de dispozitii speciale contabile nu numai de disp L nr 230/2007 caracteristica asociatiilor de proprietari