avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot pleca cu copilul meu in tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot pleca cu copilul meu in tara

Ce pot face sa merg cu copilu inapoi in romania noi suntem in germania de un an jumate dar tatal copilui nu vrea sa ma lase sa merg cu copilul in romania .are dreptul sa tina copilul in germania fara ca eu sa vreau sa mai stau ? Nu suntem casatoriti
Ultima modificare: Duminică, 31 Decembrie 2017
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 20:33, 3 Ianuarie 2018
Interesati-va daca legislația germană prevede obligativitatea ca parintele care pleaca să aibă nevoie de acordul celuilalt părinte pentru a ieși din Germania.
Dacă nu se solicita un astfel de acord, puteti călători fără probleme în România. Cetățenii români pot intra oricand in tara.
Atentie însă, daca vreti sa va întoarceți în Germania. Pentru ieșirea din România e obligatoriu acordul tatălui.
Cati ani are copilul, are pașaport?
Dacă are pașaport și aveți bani pt bilet, puteți veni cu copilul in tara când doriți.
Dacă locuinta copilului e însă în Germania, tatal va poate acuza de răpire internațională.
Ultima modificare: Duminică, 31 Decembrie 2017
gi-jane2, moderator
Copilu are 3 ani si e nascut in romania
Dar problema e ca pasaportul este expirat si tatal nu vrea sa faca pasaportul

Ultima modificare: Miercuri, 3 Ianuarie 2018
gi-jane2, moderator
Atunci, va trebui sa il dati in judecata, altfel nu aveti cum sa ii faceti pasaport.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport pentru minor gabriela141223 gabriela141223 buna ,am o problema .am vrut sa fac pasaport baiatului meu minor si nu au vrut sa-i faca zicand ca e nevoie de acordul tatalui ptr pasaport. nu am fost ... (vezi toată discuția)
Calatorie minor insotit de un parinte decasap decasap Buna ziua, am o intrebare la care nu am gasit raspuns pe forum. Sotia impreuna cu copilul minor vor calatori din Madrid in Chisinau si viceversa. Sotia are ... (vezi toată discuția)
Stabilirea domiciliului minorului, în străinătate User2017 User2017 Buna seara! Din august 2017 locuiesc împreună cu băiatul meu, acum în vârstă de 8 ani, în Germania. In iulie, anul acesta, ii expira pașaportul si ... (vezi toată discuția)