Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot pleca cu copilul meu in tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot pleca cu copilul meu in tara

Ce pot face sa merg cu copilu inapoi in romania noi suntem in germania de un an jumate dar tatal copilui nu vrea sa ma lase sa merg cu copilul in romania .are dreptul sa tina copilul in germania fara ca eu sa vreau sa mai stau ? Nu suntem casatoriti
gi-jane2, moderator
Interesati-va daca legislația germană prevede obligativitatea ca parintele care pleaca să aibă nevoie de acordul celuilalt părinte pentru a ieși din Germania.
Dacă nu se solicita un astfel de acord, puteti călători fără probleme în România. Cetățenii români pot intra oricand in tara.
Atentie însă, daca vreti sa va întoarceți în Germania. Pentru ieșirea din România e obligatoriu acordul tatălui.
Cati ani are copilul, are pașaport?
Dacă are pașaport și aveți bani pt bilet, puteți veni cu copilul in tara când doriți.
Dacă locuinta copilului e însă în Germania, tatal va poate acuza de răpire internațională.
gi-jane2, moderator
Copilu are 3 ani si e nascut in romania
Dar problema e ca pasaportul este expirat si tatal nu vrea sa faca pasaportul

gi-jane2, moderator
Atunci, va trebui sa il dati in judecata, altfel nu aveti cum sa ii faceti pasaport.