Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... firma recrutare și plasare forță de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

firma recrutare și plasare forță de muncă

As vrea sa deschid o firma de recrutare si plasare forta munca in strainatate. Eu sunt din Constanta. Ce acte sunt necesare . As prefera o persoana de contact care se poate ocupa de obtinerea actelor. Orice informatie e bine venita. Va multumesc.
Societatea dumneavoastra va trebui sa aiba ca obiect principal de activitate codul CAEN 7810 - Activităţi ale agenţiilor de plasare a forţei de muncă.

Printre actele necesare a fi depuse la registrul comertului mentionez:
1. act constitutiv;
2. declaratii asociati si administratori;
3. specimen semnatura administrator;
4. contract sediu social societate (comodat sau inchiriere);
5. dovada depunere capital social (minim este 200 lei pentru SRL).

Editat date de contact.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Legea 156/2000
agent de plasare a forței de muncă - persoana juridică constituită în temeiul Legii societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, inclusiv filialele societăților comerciale străine, înființate în România potrivit art. 42 și 44 din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, care are ca activitate principală «Activități ale agențiilor de plasare a forței de muncă» cod CAEN - 7810, denumită în continuare agent de plasare

art.8
(1) Agenții de plasare desfășoară pe teritoriul României activitatea de mediere în vederea angajării cetățenilor români în străinătate dacă îndeplinesc, în mod cumulativ, următoarele condiții:
a) s-au înregistrat la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială își au sediul, în condițiile stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi;
b) au încheiat cu persoane juridice sau fizice, stabilite într-un alt stat decât România, care au calitate de angajator conform legislației statului respectiv, contracte care conțin oferte ferme de locuri de muncă;
c) dispun de spațiul și dotările necesare pentru buna desfășurare a activității;
d) au încadrat în muncă personal calificat în domeniul resurselor umane care face dovada experienței în recrutare de personal;
e) nu au fost condamnați definitiv pentru o infracțiune săvârșită cu intenție, prevăzută de Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, cu modificările și completările ulterioare, incompatibilă cu activitatea pe care urmează să o desfășoare;
f) nu se află în faliment;
g) nu se află în dizolvare.

La ITM se depun urmatoarele acte:
a) certificatul constatator emis de Oficiul Național al Registrului Comerțului, din care să rezulte că au ca activitate principală «Activități ale agențiilor de plasare a forței de muncă» cod CAEN - 7810;
b) dovada înregistrării la Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal ca operator de date cu caracter personal, în conformitate cu prevederile Legii nr. 677/2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date, cu modificările și completările ulterioare;
c) alte documente, stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
Incercati la consultantii din Constanta
avocatnet.ro/Consultanti-din...
Regulament Forum

2.6. In forum nu se stabilesc relatii profesionale intre cel care intreaba si cel care raspunde, cererile si ofertele de consultanta se fac in urmatoarele moduri:
- prin intermediul mesageriei private,

- prin alegerea unui consultant din Catalog
www.avocatnet.ro/Consultanti...