Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procent plata,
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procent plata,

Buna ziua , cine stabileste valoarea unui apartament la vanzare(notarul sau cine0 , si care este procentul din valoarea apartamentului care trebuie platit catre acesta , de unde putem afla pretul zonei ???. multumesc.
Buna ziua,
Valoarea de circulatie se stabileste prin negociere intre vanzator si cumparator.
In actele de vanzare cumparare se trece valoarea stabilita de cei doi dar care sa nu fie mai mica decat valoarea minima din grilele notarilor publici.
Pretul minim al unui imobil (cel din grile) il aflati de la notar.
Onorariile notarului si taxele de vanzare cumparare le aflati de la notarul la care incheiati actul.