Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declarații intrep familiala creșterea bovinelor de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declarații intrep familiala creșterea bovinelor de lapte

Am înființat o intrep familiala împreună cu socrul meu in mai 2017. Nu am depus nici o declarație până acum la ANAF, cu excepția 221 depusă de socrul meu înaintea înființării If. Ce declarații trebuie sa depun acum sa intru in normalitate? 223 ai 220 pentru 2018 sau 223, 220 si 221 ? Astea sunt variantele de la cele 2 ghișee de la finanțe. Norma de venit sau sistem real având în vedere că am cod principal 0141 SI alte coduri referitoare la comert?
Va redau din legea codului fiscal art. 104 - Determinarea venitului net anual în sistem real, pe baza datelor din contabilitate
.......
2) Veniturile obținute din valorificarea produselor prevăzute la art. 103 alin. (1) în altă modalitate decât în stare naturală reprezintă venituri din activități independente și se supun regulilor de impunere proprii categoriei respective.

(3) Veniturile definite la art. 103 alin. (1) pentru care nu există obligația stabilirii normelor de venit sunt venituri impozabile și se supun impunerii potrivit prevederilor cap. II - Venituri din activități independente -, venitul net anual fiind determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, potrivit prevederilor art. 68 , contribuabilii având obligația de a completa Registrul de evidență fiscală. Pentru aceste venituri sunt aplicabile regulile de impunere proprii veniturilor din activități independente pentru care venitul net anual se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate.

Deci depuneti d223, d220 si d221. Aveti in vedere cum separati si calculati pe tipuri de venit, sumele incasate si apoi cum completati declaratiile.
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra,
Sunt inca putin in ceata.Stiu ca 223 si 220 trebuie sa fie corelate,In 221 nu prea stiu ce sa declar. Nu se dubleaza 221 si 220? Cele aferente codului caen principal se impoziteaza la norma de venit si se trec in 221 iar pt celelate coduri caen in sistem real si se face 223 si 220 corelate intre ele?