Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum sa fac un contract intre un ONG si o persoana ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum sa fac un contract intre un ONG si o persoana fizica care canta pentru un spectacol ?

Avem o asociatie nou infiintata si dorim sa facem un spectacol caritabil pentru sponsorizarea a 4 copii aflati in dificultate materiala. Am doua intrebari : 1. Acestor copii pe langa donatii in lucruri dorim sa le donam si o suma de bani. Trei dintre copii sunt frati, unul nu este frate cu ei dar are si el o poveste grea de viata. Cum putem sa le donam acestor copii minori si o suma de bani ? 2. In cadrul spectacolului vor canta si doi tineri de 25 si 26 de ani, foarte talentati, dar care vor sa fie platiti pentru prestatia lor artistica dar nu au un PFA sau asociatie ci sunt persoane fizice. Cum pot sa platesc prestatia acestor doi tineri in cadrul spectacolului, Spectacolul nu este cu bilete de intrare ci pur si simplu un mic eveniment de strangere de donatii,
Dana Bernard, utilizator
Daca e ceva ocazional pt acele persoane care canta, le faceti o conventie civila sau contract de cesiune drepturi de autor, si retineti la sursa si virati impozitul si contributiile sociale obligatorii. E legal, daca e ceva one-time si cu durata mica ex. cateva ore. Acelor copiii nu e nicio problema ca asociatia sa le doneze bani, daca are in statut prevazute activitati umanitare .... Daca evenimentul de strangere de fonduri e ocazional, nu se considera activitate economica nici daca ar fi cu taxa... cu atat mai putin daca doar se solicita donatii