Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce trebuie sa fac; sa inchid o firma sau sa o suspend
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce trebuie sa fac; sa inchid o firma sau sa o suspend

BUNA ZIUA.AM O PROBLEMA NU STIU CE TREBUIE SA FAC ;SA INCHID FIRMA PE CARE O AM SAU SA -I SUSPEND ACCTIVITATEA PE 3 ANI........MENTIONEZ CA AM DEPUS DECLARATIA 010 PT SCOATEREA DIN EVIDENTA INSA NU STIU CARE SUNT PROCEDURILE MAI DEPARTE? VREAU SA STIU PROCEDURILE IN AMBLE CAZURI FIE CA O SUSPEND FIE CA O INCHID. VA MULTUMESC MULT
In cazul suspendarii se depune la registrul comertului o hotarare a asociatilor privind duspendarea , emitanduse un certificat de inscriere mentiuni. Aveti grija sa mentionati perioada de 3 ani in care opereaza suspendarea. (costul aproximatim 200 lei)
In cazul dizolvarii si lichidarii trebuie parcurse doua etape:
- una in care se depune la ORC hotararea asociatilor privind dizolvarea si lichidarea simultata. Hotararea trebuie sa cuprinda si modul in care asociarii inteleg sa stinga activul si pasivul societatii. ( costul aproximativ 250 lei)
- a doua etapa, care incepe la 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial a primei hotarari, in care se vadepune o alta hotarare de radiere a societatii, un certificat fiscal de la finante care sa ateste ca nu sunt datorii la bugetul statului si un bilant de lichidare. ( costul aproximativ 250 lei)
Daca optati pentru suspendarea activitatii este nevoie de o hotarare AGA / decizia asociatului unic (dupa caz), certificatul constatator prin care s-a autorizat desfasurarea activitatii si declaratia model 3. Costurile sunt in jur de 200-250 ron (taxele percepute de ORC).

Daca doriti radierea societatii, lucrurile se mai complica putin si taxele sunt mai mari. Radierea presupune parcurgerea a 2 etape. Este nevoie de un certificat fiscal de la administratia financiara din care sa rezulte ca nu aveti nicio datorie la stat, de asemenea este nevoie de bilant (pe 0) din care sa rezulte ca nu aveti datori fata de terte persoane etc.

Tot in cazul radierii, pentru a se putea face concomitent dizolvarea si lichidarea societatii, asociatii trebuie sa fie de acord in ceea ce priveste repartizarea patrimoniului.

In mare cam asta este, depinde pentru ce optati: suspendare sau radiere.