avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revocarea donatiei intre soti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Revocarea donatiei intre soti

Donatia s-a facut in timpul casatoriei dupa vechiul cod civil, Acum dupa divort la revocarea donatiei se va recurge la noul cod civil?
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Ianuarie 2018
ContSters454122, utilizator
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 14:20, 15 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs ( sau sotul) acum ati vrea sa revocati donatia, cand e in vigoare noul cod, deci nu are cum ca legea aplicabila sa fie vechiul cod.

Art. 1031

Revocabilitatea donaţiei între soţi

Orice donaţie încheiată între soţi este revocabilă numai în timpul căsătoriei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Spre deosebire de vechea reglementare, care conferea soţului donator posibilitatea de a revoca donaţia şi după desfacerea căsătoriei sau după decesul donatarului, în noul Cod civil se prevede, ca element de noutate, dreptul soţului donator de a revoca donaţia numai în timpul câsâtoriei. După încetarea căsătoriei ca urmare a decesului soţului donatar sau după desfacerea căsătoriei prin divorţ, prin hotărâre definitivă şi irevocabilă, donaţia devine irevocabilă.

Probabil acest aspect legal va intereseaza dupa modul cum ati formulatintrebarea, caci inteleg ca s-a pronuntat deja desfacerea casatoriei.

In opinia mea, revocarii unei donatii la acest moment se aplica noul cod civil caci manifestarea de vointa in acest sens are loc la acest moment si sub acest cod civil.

Revocarea intervine numai in timpul casatoriei.
Se aplica NCC conf.art.6(6)NCC raportat la art.27 din Legea nr.71/2011 pentru punerea in aplicare a Legii nr.287/2009 privind Codul civil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere donatie in c.f. allina_geo allina_geo Doresc sa stiu daca un act unilateral de revocare donatie facuta sotului care la data revocarii era decedat se poate radia in cartea funciara sau doar pe cale ... (vezi toată discuția)
Am donat fostei soții la divorț un apartament. aș putea să atac acest act și să-mi iau partea ? ursu67 ursu67 Bună ziua , am donat la divorț un apartament fostei soții prin notariat . Aș putea să atac acest act să-mi iau partea ? (vezi toată discuția)
Revocarea donatiei pop sorin pop sorin Conform Art. 1031 NCC donatia intre soti poate fi revocata. In cazul unu imobil, daca obiectul dinat este deja inscris in CF pe donatar se mai poate ... (vezi toată discuția)