Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ccc

Buna ziua , sunt insarcinata in 5 luni , sunt studenta la master la zi an I si din 1 septembrie 2017 sunt si angajata cu 1950 brut , dar nu am mers la munca decat aproape 2 luni pe urma am intrat pe concediu medical si acum sunt pe risc maternal din probleme cu sarcina . Ar trebui sa nasc undeva la sf lui mai .

Intrebarea mea este daca primesc maternitate si care ar fi suma primita ? Cum se calculeaza acum ? Si ce acte trebuie depuse pentru ccc?
1. De concediu si de indemnizatia de maternitate beneficiati.

Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

2. Pentru indemnizatia CCC, avem :
- perioada eligibila este : iunie 2016 - mai 2018

- perioade acoperite : septembrie 2017 - mai 2018 (9 luni)

3. De cand sunteti masteranda ?