Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Info Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Info Indemnizatie

Daca fata mea e insarcinata primeste indemnizatie pentru copil in conditiile in care ea lucreaza din 01.06.2018 ? Concediu de risc / pre si post natal are dreptul sa isi ia? Care sunt procedurile pentru a intra in indemnizatie ? Dpn copilului este intre 11.iunie.2019-25.iunie2019.
Ea nu a mai lucrat a avut doar 3 ani de studii din 2013-2016 (facultate la zi)
2016-2017= somaj(dupa cei 3 ani de facultate)
1 iunie 2018 e angajata cu contract nedeterminat pe 8 h.
Ce se poate face in situata ei?
iulie 2017 - iunie 2019 este perioada eligibila pentru CCC

In speta, va beneficia de indemnizatia pentru CCC, dar si de concediu si indemnizatia de maternitate.
Va multumesc de raspuns!
De cand poate beneficia de concediile mentionate? Mai ales ca lucreaza ca asistenta intr-un cabinet de pediatrie unde e expusa mereu la tot felu de boli...etc
Trebuie sa lucreze toata sarcina(si doar din luna a 7a poate lua concediu sau poate intra imediat?
Concediile se iau in considerare pt ccc? ( Cu cat sunt platite 75% sau e altfel?) ( Avand in vedere ca isi doreste sa mai mearga pana in noiembrie daca e sa poata , cu toate ca eu imi doresc sa intre imediat sa nu se mai expuna....
Cornel Vasile a scris:

iulie 2017 - iunie 2019 este perioada eligibila pentru CCC

In speta, va beneficia de indemnizatia pentru CCC, dar si de concediu si indemnizatia de maternitate.

Dia_Nico, utilizator
In concediu de maternitate ,prenatal, poate intra din saptamana a 28-a.
Detalii : [ link extern ]

1. Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10 din OUG 158/2005.
In situatia veniturilor din salarii, baza de calcul al indemnizațiilor se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

2. Cuantumul indemnizației pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m., 1250 lei), iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.

p.s.
nu mai citati raspunsile primite.
Multumesc, si scz ca nu stiam !!!
Si pana la sapt 28 poate intra in concediu de risc?
Da, pana la sapt 28 poate intra in concediu de risc maternal.