Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Pot face ITP în Italia pentru un autoturism ...
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Pot face ITP în Italia pentru un autoturism înmatriculat în România?

Buna ziua! Imi puteti spune, va rog frumos, daca pot efectua ITP in Italia pentru un autoturism înmatriculat în România ??
Multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
salve.am revizia tehnica periodica scazuta la masina cu numere romanesti .ma aflu in italia.problema e ca m am informat sa fac revizia,dar nici un centro revisione nu l face.au zis ca nu pot intra in baza de date.poate singura sansa e la motorizzazione pentru mai multe informatii.sau cunoaste cineva unde as putea sa fac revizia periodica???grazie
uzibereta, utilizator
Inspectia tehnica periodicâ în Europa se face pe baza datelor înscrise în talon pentru marea majoritate a statelor europeene, mai clar cele care elibereazâ taloane care au inscrise datele tehnice complete ale vehiculului (dar cum în România sistemul este copiat dupâ Germania talonul nu este decat o dovada de posesie a vehiculului).
Cei de la centro revivisione au dreptate, nu au de unde cunoaste nivelul de poluare emis de vehiculul dvs pt a putea face verificarea noxelor emise si in acelas timp necesara verificare a conformitatii caroserie/motor/documente!
Pt a putea face o ITP în Italia va trebui sa furnizati copii traduse ale talonului si ale CIV-ului.