Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Copyright agregator știri / presă. Cum mă pot ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Copyright agregator știri / presă. Cum mă pot asigura că nu încalc legea?

Salut,

Lucrez la un site in care doresc sa introdu articole de stiri ale mai multor publicatii, si ma intreb daca este ok din punct de vedere al copyright-ului.

Articolele vor fi luate prin fluxurile RSS, iar eu voi afisa doar un preview al articolului (imagine, titlu, site autor, link catre articolul original).

Pentru a nu avea probleme de copyright pe site, voi specifica urmatoarele lucruri:
1. Site-ul nu detine drepturi de autor asupra articolului. Drepturile apartinand site-ului de pe care a fost preluat articolul ( + link catre site)
2. Drepturile imaginii articolului apartin tot sursei ( + link catre imaginea originala)

Acum vin intrebarile:
1. Este de ajuns sa afisez aceste precizari pe site pentru a fi in regula dpdv copyright?
2. Ar trebui sa contactez fiecare agentie de presa inainte sa lansez site-ul?
3. In cazul unui acord, aceasta poate fi in format digital (un email sau un document)?
4. Ma gandeam sa stochez imaginile pe serverul meu, pentru a nu genera trafic inutil agentiilor de presa, iar link-ul pt sursa sa fie cel original. Asa ar fi win-win, dar am voie sa fac asta?

Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Stimate utilizator,
Sfaturile care le primiti aveti dreptul sâ le urmati sa nu!

Urmâriler actelor dvs vâ privesc personal, deci, când cineva vâ dâ un sfat învâtati sâ multumiti pentru chiar dacâ nu vâ aranjeazâ în afacerile personale

Demos, utilizator
Din pâcate mesajul a fost tâiat, deci reiau dupâ punctul necesar la fraza precedentâ!
Legea (internationalâ de altfel) pedepseste utilizarea fârâ acordul precis si specific pe subiectul citatiei din partea autorului operei intelectuale.
Ea nu pedepseste citarea sau lipsa de citare a sursei!!!
Deci, ori aduceti idei si argumente personale ori citati opere câzute în domeniul public al târilor respective.
Greu de fâcut news în acaste conditii!
Singura solutie este contactarea webmaster-ilor site-urilor tintâ pentru a obtine un drept SCRIS de citare de titlu cu link (ideea de win-win).
Aceastâ solutie este larg râspânditâ si cu o argumentare si un business plan corect aveti toate sansele.
Stock
Succes
Din pâcate mesajul a fost tâiat, deci reiau dupâ punctul necesar la fraza precedentâ!
Legea (internationalâ de altfel) pedepseste utilizarea fârâ acordul precis si specific pe subiectul citatiei din partea autorului operei intelectuale.
Ea nu pedepseste citarea sau lipsa de citare a sursei!!!
Deci, ori aduceti idei si argumente personale ori citati opere câzute în domeniul public al târilor de publicatie respective.
Greu de fâcut news în aceste conditii!
Singura solutie este contactarea webmaster-ilor site-urilor tintâ pentru a obtine un drept SCRIS de citare de titlu cu link (ideea de win-win).
Aceastâ solutie este larg râspânditâ si cu o argumentare si un business plan corect aveti toate sansele.
Stockarea pe server este deasemenea delicatâ (conflict cu notiunea de news, creeare de baze de date ilegale penru câ fârâ acord de autor, etc...)!!!
Succes
Demos, utilizator
Scuza-ma, se vede treaba ca n-ai fost niciodata in tabara cealalta. Prin preview (captura, sa zicem) sau text sau audio sau ce suport/canal vrei tu, tot continut se reproduce!
Insa s-ar putea sa mearga chestia cu titlul, pentru ca este reprodus un procent infim din material. Dar o sa inchizi singur taraba. Cu o colectie de titluri (uneori seci), fara imagini (!!!) si fara productie proprie (imagineaza-ti ca cititorii mai cauta si autori si stiluri, nu doar subiecte), portalul tau nu va fi deloc atractiv.
Solutia care ti s-a propus este unica modalitate corecta de colaborare: contractul cu sursa. Dar...te dezamagesc din nou: de ce ar incheia cineva cu tine un astfel de contract (titlu contra posibil click)? Esti mic (abia ai aparut pe piata), nu te cheama Moise Guran, deci cate redirectionari poti oferi unui gigant gen Mediafax? Iar daca nu vrei titluri de la cei mari si buni, de la cine sa iei, de la Cronica din Dealul Popii? O sa-ti ceara analytics-urile, ce le arati? Nu te baza prea mult pe social media, nu obtii prea mult si, in niciun caz in scurt timp. In alte cuvinte, ca sa devii partener, trebuie sa ai o oferta promitatoare. In caz contrar, trebuie sa platesti orice preiei, chiar si numai titlul, pentru ca te folosesti de acest titlu ca sa obtii bani si notorietate.
Si-apoi, cu produsul tau (un fel de agentie de stiri), ai drept de autor, cum sa n-ai? Esti autorul selectiei informatiei si a modului de prezentare (sec si impersonal, cum e), poate si al graficii site-ului. Trebuie sa treci totul pe firma, pentru ca tu produci bani din trafic. Poate o sa vrei sa iei niste publicitate (in afara de cea de la Google), trebuie sa tai facturi, sa versi impozite. Sunt multe elemente, toate cu implicatii juridice, asa ca ii las pe cei mai priceputi decat mine, cu raspusuri mai relevante. Eu ma retrag sa zambesc :)
@Demos
Multumesc pentru sfaturi, voi tine cont de ele.

@AliaXa
Multumesc pentru gandurile bune. Norocul meu ca românii au simțul umorului si de obicei fac haz de necaz, probabil vor adora site-ul meu sec :D
bogdan.munteanu, utilizator