Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Stampila institutii publice
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Stampila institutii publice

Este obligatorie stampilarea actelor provenite de la institutiile publice adresate instantelor de judecata?
Care este textul legal care reglementeaza acest lucru?
Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/articol_459...
Este obligatorie folosirea stampilei de catre institutiile publice ... Numai persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum şi entităţile fără personalitate juridică nu au obligaţia de a aplica ştampila pe declaraţii, cereri, contracte sau orice alte documente sau înscrisuri depuse la instituţiile sau autorităţile publice ori emise sau încheiate în relaţia cu instituţiile sau autorităţile publice.

Este vorba de interpretare dispozitiilor OUG 49/2017.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc