Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt cotele aferente unei Succesiuni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt cotele aferente unei Succesiuni

Buna ziua,
Care sunt cotele aferente unei succesiuni pentru 2 frati in cazul in care exista doar :
Certificat mostenitor fratele 1 - din 1985 dupa tata - care atesta 1/2 din casa si constructie, situata pe un teren de 250 mp
II .Mostenitori - in calitate de fiu ii revine intreaga masa succesorala
Straini de succesiune,
a. sotie defunct decl inreg XXXX
b.Frate 2 decl inreg XXXX de confirmare a neacceptarii in termen

(--suprafata totala muncita in acea perioada arabil+curti constructie fiind de 3800mp )

2 Titlu de proprietate : .. declara Cetateanul Sotie defunct, Frate 1 si Frate 2 mostenitori ai defunctului ... primesc in proprietate prin reconstituirea drept de proprietate 1ha 2600mp (din care 3800 intravilan si 8800 extravilan

sotia defunct a decedat in 2017.
Partea Mariei (1/2 din casa si 1/4 din teren), legal, se imparte la 2.
Are importanta pe jumatate din casa. Este actul de proprietate al fratelui pe 1/2 din locuinta. Cealalta jumatate apartine mamei, dupa cum am spus mai sus.
Nu.