Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nota de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nota de lichidare

Am absentat 3 zile pentru ca patronul nu voia sa-mi dea demisia la zi. In data de 8 Ianuarie am fost la firma sa cer nota de lichidare care am înțeles ca trebuie sa o primesc in maxim 15 zile calendaristice. Astăzi 25 Ianuarie am fost din nou la firma și mi-au spus ca actele nu sunt gata, mai durează nu se știe cât. Menționez ca am scris pe o foaie de cerere, dar când le-am cerut sa semneze și sa-mi dea un număr de ordine au aruncat-o și mi-au spus ca pentru absent nemotivat nu este necesar. Eu ce fac acum , cât trebuie sa aștept ?
Nota de lichidare nu este obligatorie, cu exceptia persoanelor care au fost angajate pe functia de gestionar. Nici un act normativ nu prevede aceasta obligativitate.

HG nr. 905/2017 privind registrul general de evidență a salariaților
art.7
(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
.....

Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 300 lei la 1.000 lei încălcarea de către angajator a prevederilor art. 7 alin. (6) din HG 905/2017.

Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor angajatorilor se fac de către inspectorii de muncă.