Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bulevardul Ghencea
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bulevardul Ghencea

Daca o patre a carosabilului are 5 m latime pe un sens , se poate considera o banda sau doua .? Mentionez ca nu este marcata, decat axa drumului care delimiteaza sensurile prin linie continua si discontinua unde permite virajul stanga.
Poza este exact locul intamplarii
Bulevardul Ghencea
Sa va explic : am iesit de la Tamilia prin acordul unei masini negre "jeep" facand dreapta . Apoi m am incadrat prin semnalizare stanga sa virez satanga ( pe sensul de 5 m).nu am putut executa manevra fiind linie continua , la cativa metri unde am intalnit linie discontinua m am asigurat ,semnalul luminos ramanand in permanenta activ am inceput virajul. Masina din spatele meu m a ocolit prin dreapta iar un destept a trecut peste linia continua si m a acrosat zmulgandu mi bara din fata din partea stanga , pe aproape jumatate din banda de langa axa drumului pe contrasens. La Grivita am iesit vinovata. Si apoi pustoaica care se afla in masina care m a acrosat pe locul din dreapta s a prezentat la spital cu dureri de cap. Urmand dosar pe numele meu
Ce vreti sa spuneti prin ( pe sensul de 5 m)?

Daca v-a acrosat din spate nu aveti nicio vina, inteleg ca vroiati sa intrati unde este magazinul de mobila, corect?

Acolo este o singura banda pe sensul de mers spre capatul lui 41.

Daca ar fi fost 2 benzi pe sens atunci sensurile erau despartite cu linie continua dubla.

Articolul 79-HG1391/2006 reg.aplic.OUG195
(1) Marcajul cu linie discontinuă poate fi simplu sau dublu şi se foloseşte în următoarele situaţii:
a) marcajul cu linie discontinuă simplă:
1. pentru separarea sensurilor de circulaţie, pe drumurile cu două benzi şi circulaţie în ambele sensuri;
2. pentru separarea benzilor de circulaţie pe acelaşi sens, pe drumurile cu cel puţin două benzi pe sens;
3. pentru marcarea trecerii de la o linie discontinuă la una continuă. În localităţi acest marcaj nu este obligatoriu;
4. pentru a separa, pe autostrăzi, benzile de accelerare sau de decelerare de benzile curente de circulaţie;
5. pentru marcaje de ghidare în intersecţii;
b) marcajul cu linie discontinuă dublă, pentru delimitarea benzilor reversibile. Pe asemenea benzi marcajul este însoţit de dispozitive luminoase speciale prevăzute la art. 56.
(2) Linia continuă se foloseşte în următoarele situaţii:
a) linia continuă simplă, pentru separarea sensurilor de circulaţie, a benzilor de acelaşi sens la apropierea de intersecţii şi în zone periculoase;
b) linia continuă dublă, pentru separarea sensurilor de circulaţie cu minimum două benzi pe fiecare sens, precum şi la drumuri cu o bandă pe sens sau în alte situaţii stabilite de administratorul drumului respectiv, cu acordul poliţiei rutiere.
(3) În cazul marcajului longitudinal format dintr-o linie continuă şi una discontinuă alăturate, conducătorul de vehicul trebuie să respecte semnificaţia liniei celei mai apropiate în sensul de mers.
(4) Pe drumurile cu circulaţie în ambele sensuri prevăzute cu o singură bandă pe sens, pe distanţa cuprinsă intre indicatoarele de avertizare "Copii", aferente celor două sensuri, marcajul de separare a sensurilor se execută cu linie continuă.

Conducatotul auto care v-a lovit din spate nu a respectat
Articolul 51-OUG195
Conducatorul unui vehicul care circula in spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii.

NU trebuie sa va faceti probleme, nu sunteti vinovata de producerea accidentului.

Daca v-a fost retinut permisul va trebui sa faceti drumuri pentru prelungirea dovezii cu drept de circulatie cu cate 30 de zile.

Atentie, trebuie sa faceti demersuri pentru prelungire cu cel putin inainte de a expira valabilitatea dovezii, daca o veti face dupa ce expira nu se va mai prelungi de catre procuror.

Dosarul penal se va clasa, victima nu va avea mai mult de 90 de zile de ingirjire medicala.

Daca vor despagubiri ii trimiteti la asiguratorul RCA sa deschida dosar de dauna.

Aveti obligatia sa va instiintati asiguratorul RCA despre producerea accidentului si posibilitatea ca victima sa ceara daune.

In cazul in care veti fi data in judecata de victima pentru daune chemati asiguratorul in garantie.

Exista si posibilitatea ca victima sa va ceara bani sa va "impacati", ii trimiteti la plimbare, nu le dati nimic, daca vor bani sa se duca la asigurator.

cyan, moderator
Credeti ca daca imi angajez un avocat se poate demonstra nevinovatia mea ?
Ati avut martori in masina cand ati fost lovita?

Aveti o copie a procesului verbal de contraventie care a fost anulat prin deschiderea dosarului penal?

Cazul pare destul de simplu in conditiile pe care le-ati prezentat, nu cunoastem insa in ce conditii ati fost scoasa vinovat la Grivita, banuiesc ca acolo este biroul de accidente.

Un avocat este recomandat daca nu ati mai avut de-a face cu cercetarile penale, politia sau instanta de judecata.