Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INVENTARIEREA PATRIMONIULUI UNEI INSTITUTII PUBLICE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INVENTARIEREA PATRIMONIULUI UNEI INSTITUTII PUBLICE

Va rog frumos cine poate sa ma ajute cu PASI care trebuiesc urmati pentru a efectua inventarierea patrimoniului.
Buna seara
Intr-o institutie publica inventarierea patrimoniului se realizeaza in felul urmator : Prin dispozitie scrisa a ordonatorului de credite se stabileste componenta comisiei de inventariere, gestiunile care sunt supuse inventarierii, durata inventarului (de la data...la data), precum si componenta comisiei de casare. Cele doua comisii sunt compuse dintr-un presedinte si cel putin 2 membrii. Comisia de inventariere solicita compatimentului contabilitate situatia stocurilor scriptice si incepe inventarierea. Rezultatele inventarierii se consemneaza intr-un proces verbal care se aduce la cunostinta ordonatorului de credite care tot prin dispozitie scrisa se adopta. Comisia de casare propune de asemenea intr-un proces verbal obiectele de inventar propuse la casare, precum si modul de valorificare al acestora. Si acest proces verbal este adoptat tot prin dispozitie scrisa a ordonatorului. Mai departe, cele doua dispozitii se inregistreaza in contabilitate in mod corespunzator.
Mult spor la lucru !