Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reclamatie la protectia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reclamatie la protectia copilului

Buna seara! Sunt reclamată cum ca las copilul noaptea singur în casa (eu lucrând numai sch 3) că este neîngrijit,lipseste de la scoala etc.Nimic nu este adevarat iar reclamantul este anonim.Cel mai probabil reclamatia facuta de tatal copilului sau rudele acestuia pentru ca l-am dat în judecată pentru pensie alimentara.Ce pot face?Ce urmeaza?O vizită acasă,urmarirea mea si a copilului?
În urma reclamaţiilor, autorităţile trebuie să dea un răspuns reclamantului.
Aţi fost sunată de la cei de la DGASPC? Probabil vă vor vizita acasă şi vor suna la şcoală, să se intereseze de copil. Apoi vor trimite un răspuns cu constatările lor reclamantului.
Am fost căutată la o adresa veche unde locuiam cu chirie.Nu trebuia sa fiu căutată/anunțată la adresa din buletin?Nestiind motivul pentru care eram căutată am sunat sa întreb (nu știu dacă am făcut bine).M-au întrebat câte ceva(printre care adresa actuala) apoi mi-au spus ca am o plângere și este în curs.Cu siguranță tatăl sau bunicii au reclamat pentru a-mi face probleme.Încă o întrebare:dacă tatăl nu s-a interesat de copil de 4 ani ce mai pot face în afară de procesul de pensie de întreținere?Mulțumesc!
Dar ce vreţi să faceţi? Dacă tatăl nu are venituri, nu veţi primi nici pensia alimentară, tot dvs. trebuie să demonstraţi reaua lui voinţă.
Cui sa dea raspuns DGASPC? Ca doamna spune ca reclamatia este anonima?!