Forum Discuţii juridice Executare silită Perimare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Perimare executare silita

Buna ziua !

Am urmatoarea situatie :
- am avut o executare silita cu poprire pe salariu la angajator in anul 2014 S-a oprit din salariu pana in octombrie 2015 cand am plecat de la acel loc de munca. M-am reangajat in iunie 2016 si mi-a venit o noua poprire abia acum in ianuarie 2018 , in conditiile in care creditorul stia de noul meu loc de munca din oct 2016 ( cu dovezi ) .
Intrebare : in acest caz POT INVOCA PERIMAREA executarii silite si unde o cer ? La instanta care a incuvintat executarea ? Si care ar fi termenul in care o pot cere ?

MULTUMESC
La ce motiv de perimare v-ati gandit ?
Perimarea poate fi invocata in cadrul unei contestatii la executarea silita, contestatie efectuata in termen de 15 zile de la data la care ati luat cunostinta de actul de executare contestat, ...
Studiati dosarul de executare. Daca considerati ca cererile au ramas in nelucrare timp de 6 luni, puteti formula contestatie la executare, invocand perimarea.