Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere executare
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere executare

In urma obtinerii unei hotarari judecatoresti definitive acum aprox. 8 luni, o firma trebuie sa-i plateasca subsemnatului daune morale cu penalitati aferente in cazu intarzierii. Firma nu a platit niciun leu pana acum asa ca a trebuit sa inaintez o cerere catre aceasta prin care ii solicit plata despagubirii. In urma acestei cereri, cat timp are la dispozitie firma pentru a plati? Daca nu doreste, ce as putea face mai departe? Mentionez faptul ca aceasta firma nu se afla in situatie de insoventa/faliment. Multumesc!
Bună seara, puteti apela la un executor judecătoresc pentru executarea silită a acelei hotărâri. Va veti recupera insa banii doar daca respectiva firma este solvabila (are bani sau alte bunuri care sa acopere datoria către dvs). Faptul că societatea nu e in insolventa /faliment (adică nu exista un asemenea proces) nu reprezinta o garanție absolută în sensul solvabilitatii sale.