Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical?

Care este numarul maxim de zile care se pot acorda pe un concediu medical? Mai exact avem urmatoarea situatie: o angajata gravida intra in concediu medical, dupa cele 90 de zile se duce in comisie pentru aprobarea prelungirii concediului medical ,i se acorda 30 de zile din momentul externarii.Acum noutatea este ca a intervenit o modificare in lege ca se poate da doar 21 de zile din momentul externarii....ma poate ajuta cineva cu o clarificare?
Multumesc!

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie...e prima data pe acest site.Daca nu este ok rog moderatorul sa mute discutia pe forumul corect.
Bubicu, utilizator
Concediul de risc matarnal nu poate depasi, cumulat, 120 de zile calendaristice.
In mesajul initial ati amintit de comisie medicala, iar in cazul concediului de risc maternal, nu este implicata comisia medicala.
@ Bubicu

Va referiti la concediu de risc maternal sau la un concediu medical simplu?