Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Procura pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Procura pensie

Am depus procură legală de pensie ca mandatara soțului meu, cu semnătură de consul. Am fost identificată cu pasaport din România valabil la data depunerii procurii la CJPT. Am primit și nr. de înregistrare . Ulterior m-au anunțat că nu pot fi împuternicită deoarece numai cei cu domiciliu în România au acest drept. Aș vrea ajutorul Dvs. să înțeleg, pe ce bază de ordin sau lege nu am putut ridica la cererea soțului pensia.
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc pt. răspuns. Are soțul meu cont curent și a fost pensia virată până la data expirării procurei. Din data prezentării procurei noi, pe numele meu, nu s-a mai virat, cu toate că a fost procura legală. Oare a apărut o nouă lege, care interzice procuri pe numele soțului, soției?