Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... viza de flotant
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

viza de flotant

Buna ziua,

pentru obtinerea unei vize de flotant (ca si prieten al proprietarului), in lipsa vreunui contract de inchiriere , este necesar ca proprietarul sa si locuiasca la acea adresa , sau e suficienta calitatea de proprietar ?

multumesc

Pentru obtinerea vizei de flotant este obligatoriu ca persoana care detine calitatea de proprietar asupra spatiului unde intentionati sa obtineti viza sa desfasoare demrsurile catre autoritati
Acordarea vizei de resedinta nu este conditionata de locuirea efectiva a imobilului de catre proprietar acesta poate sa locuiasca inclusiv in strainatate
Mergeti la Evidenta populatiei si cereti relatii.
Din cate stiu, acolo vi se va inmana un formular ce va fi completat de dvs. impreuna cu proprietarul, care va face si dovada proprietatii.
stiti cumva ce se intampla in cazul unei locuinte cu mai multi proprietari ? e suficienta prezenta si acordul unuia singur ?
multumesc.