Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Contract achizitie publica
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Contract achizitie publica

Se pot incheia in baza legii achizitiilor publice contracte de prestari servicii cu persoane fizice, sau acestea trebuie sa fie independente sau autorizate?
Trebuie sa aiba personalitate juridica.
Adica II,PFA, etc
Definitie operator economic - orice persoană fizică sau juridică, de drept public sau de drept privat sau grup ori asociere de astfel de persoane, care este autorizată conform prevederilor art. 207 din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare, care oferă în mod licit pe piaţă executarea de lucrări şi/sau a unei construcţii, furnizarea de produse sau prestarea de servicii, inclusiv orice asociere temporară formată între două sau mai multe dintre aceste entităţi