avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

Va salut
In data de 10.aprilie 2010, am fost pensionat pe caz de boala in gradul doi de invaliditate , cu un stagiu de cotizare de 31 ani, 9 luni si 26 zile.
Sunt nascut in luna iunie 1961 si as vrea sa va intreb , in ce an as putea sa ies la pensie anticipat , tinind cont ca am 18 ani de grupa a doua de munca.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:19, 26 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 61 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Virsta de pensionare paun anton paun anton Va salut In data de 21.12.2009, am fost pensionat pe caz de boala in gradul doi de invaliditate , cu o pensie de 727 lei pentru un stagiu de cotizare de 31 ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta rodica baciu rodica baciu Buna ziua, Va expun situatia unei doamne nascuta in OCTOMBRIE 1959 a lucreaat de pe 1 oct. 1978 pana pe 30 aprilie 2004, avand in acest ... (vezi toată discuția)
Data pensionare limita de varsta seneca399 seneca399 Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce ... (vezi toată discuția)