Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Înregistrare cerere de optiune succesorala pentru o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Înregistrare cerere de optiune succesorala pentru o persoana decedata

Buna ziua.
As dori sa stiu daca pot inregistra la notar cererea de optiune succesoarala in numele tatalui meu decedat care in timpul vietii nu si-a exercitat dreptul de optiune sucesoarala ?
Tatal meu a decedat in urma cu 8 luni , În timpul vietii, el nu a dezbatut mostenirea mamei sale decedate in 2009 , Si nici nu si-a inscris dreptul de optiune succesoarala pentru a-si mosteni mama (bunica mea).
Doresc sa evit posibilitatea de a fi omis de la dezbaterea mostenirii bunicii mele si sa-mi obtin dreptul la mostenire al partii ce i s-ar cuveni tatalui meu .
Va multumesc pentru lamuriri. Ar putea notarul sa ignore inregistrarea mea ca si mostenitor in RNNEOS ?
De ce-ar face asa ceva?
Sa ignore = sa nu va mentioneze in mod deliberat = certificat de mostenitor anulabil
Multumesc pentru ajutor.
Tatal dumneavoastra a acceptat tacit succesiunea.

Prin urmare, se poate demonstra, certificatul de atestare fiscala,precum si printr-un istoric de rol fiscal, conduita de acceptare a succesiunii .( acceptarea succesiunii in mod tacit, implicit presupune o conduita prin care succesorul lasa sa se intrevada vointa de succede , actionand in calitatea sa de succesor).

Declaratia de acceptare a succesiunii este personala , expresa, totala-vizeaza intreaga mostenire ,irevocabila- nu se poate reveni asupra acesteia, in sensul de a retracta manifestarea de vointa.

Succesiunile vor fi dezbatute in ordinea deceselor.

Succes!
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc pentru detalii.