avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Câte libere beneficiezi intr o luna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Câte libere beneficiezi intr o luna

Dacă intr o luna de 31 de zile, cu 22 zile lucrătoare ai concediu de odihna 5 zile și restul zilelor lucrezi 8 ore, de cate zile libere beneficiezi?
Ultima modificare: Joi, 1 Martie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: kyrakyra_65 , utilizator 00:26, 2 Martie 2018
Depinde de perioada exacta (adica, de la .. pana la .... la munca, de la... pana la... in CO etc.). Repausul saptamanal este, potrivit art.137 alin.1 C.mun., de 48 de ore consecutive.
Spre exemplu luna martie 2018. Are 22×8 ore lucrate și 9 libere. Dacă de luni până vineri am co în această luna, de cate libere beneficiez?

Cornel Vasile a scris:

Depinde de perioada exacta (adica, de la .. pana la .... la munca, de la... pana la... in CO etc.). Repausul saptamanal este, potrivit art.137 alin.1 C.mun., de 48 de ore consecutive.

De 9 zile de repaus saptamanal.
Luna Martie 2018 are 22 de zile lucratoare . Deci se vor lucra 17 zile + 5 zile concediu odihna si vor fi inca 9 zile libere care reprezinta sambete si duminici .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre serviciul de noapte marcus68 marcus68 Lucrez in privat...Dupa tura de noapte , luni , marti , miercuri , joi(de 8 ore),vineri mi se da liber...sambata -duminica fiind repausul obligatoriu...este ... (vezi toată discuția)
Program de lucru, zile libere consecutive DLR DLR Buna seara, Am si eu o nelamurire, daca puteti sa ma ajutati. Am urmatorul program la serviciu: Sap. 1: Duminica 13 Noiembrie - Sambata 19 ... (vezi toată discuția)
Repaus saptamanal - obligatoriu 2 zile consecutive? ASL ASL Codul muncii la art. 137 alin.1), mentioneaza repausul saptamanal de 48 de ore consecutive (sambata si duminica) iar la alin. 2), este mentionat faptul ca ... (vezi toată discuția)