Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Câte libere beneficiezi intr o luna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Câte libere beneficiezi intr o luna

Dacă intr o luna de 31 de zile, cu 22 zile lucrătoare ai concediu de odihna 5 zile și restul zilelor lucrezi 8 ore, de cate zile libere beneficiezi?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Depinde de perioada exacta (adica, de la .. pana la .... la munca, de la... pana la... in CO etc.). Repausul saptamanal este, potrivit art.137 alin.1 C.mun., de 48 de ore consecutive.
Spre exemplu luna martie 2018. Are 22×8 ore lucrate și 9 libere. Dacă de luni până vineri am co în această luna, de cate libere beneficiez?

Cornel Vasile a scris:

Depinde de perioada exacta (adica, de la .. pana la .... la munca, de la... pana la... in CO etc.). Repausul saptamanal este, potrivit art.137 alin.1 C.mun., de 48 de ore consecutive.

De 9 zile de repaus saptamanal.
Luna Martie 2018 are 22 de zile lucratoare . Deci se vor lucra 17 zile + 5 zile concediu odihna si vor fi inca 9 zile libere care reprezinta sambete si duminici .