Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... indemnizatie hrana 2018
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

indemnizatie hrana 2018

Administratia publica locala are obligatia legala sa acorde indemnizatie de hrana in anul 2018 ? Dar ticheie de vacanta? Conform carui act normativ?
OUG 90/2017
Art. 9
(1) În anul 2018, instituțiile și autoritățile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006, cu modificările și completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanțare și de subordonare, inclusiv activitățile finanțate integral din venituri proprii, înființate pe lângă instituțiile publice, nu acordă personalului din cadrul acestora tichete cadou, premii și nici indemnizația de hrană și indemnizația de vacanță prevăzute de Legea-cadru nr. 153/2017.
......
Indemnizatia de hrana o iau cei care lucreaza in politia locala. Asta daca au prevazut bani in buget. Unele primarii dau norma intreaga, altele jumatate, iar altele deloc. Tichete cadou nu se dau.