Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu fara plata dupa CIC 2018
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu fara plata dupa CIC 2018

Se mai poate prelungi concediul de crestere copil pana la 2 ani, prin concediu fara plata pana la implinirea varstei de 3 ani?
Puteti solicita angajatorului acordarea unui CFP pe o durata de 1 an.
In temeiul carei legi?
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Puteti solicita angajatorului acordarea unui CFP pe o durata de 1 an.

Art. 153 C.mun., coroborat cu prevederile din Reg. intern al angajatroului.
Art. 153 din codul muncii spune:
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.

Cum pot sa trag concluzia ca sunt indreptatit a solicita concediu fara plata pe o durata de un an?
Tot art.153 la alin.2 prevede ca : Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.