Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pt pensia anticipata .Nevazator gr 2 accentuat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pt pensia anticipata .Nevazator gr 2 accentuat

Buna ziua sunt nevazatoare gr 2 accentuat nascuta in 1970 handicapul vizual il am din copilarie .sunt angajata cu carte de munca din anul 2000 cu 8 ore cd pot iezi la pensie.Multumesc
Daca va incadrati aici:

Art.59 din legea 263/2010
Nevăzătorii beneficiază de pensie pentru limită de vârstă, indiferent de vârstă, dacă au realizat ca nevăzător cel puțin o treime din stagiul complet de cotizare.

Atunci - limita da varsta oricand doriti.
Este imdeplinita conditia de stagiu de 1/3 din stagiul complet.