Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Zile libere legale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Zile libere legale

Buna ziua,

As dori sa clarific aspectul legat de plaza zilelor de sarbatoare legala in mediul privat.
Am un contract de munca pe durata nederminata, cu norma intreaga: 8 ore pe zi, 40 de ore pe saptamana, Luni - Vineri 10:00 - 18:00.
In luna Aprilie 2018 vom avea 2 zile de sarbatoare legala, care pica in timpul saptamanii lucratoare (Vineri, 6 Aprilie si Luni, 9 Aprilie). Salariul pentru luna Aprilie va fi platit cu 2 zile mai putin? Sau se plateste salariul intreg negociat, dar in pontaj se considera 2 zile nelucratoare in plus?
Ex:
- Februarie 2018, 20 zile lucratoare, 160 ore - 4000 ron salariu
- Martie, 2018, 22 zile lucratoare, 176 ore - 4000 ron salariu
- Aprilie, 2018, 19 zile lucratoare ( 6 si 9 Aprilie zile de sarbatoare legala), 152 ore - salariul pentru aceasta perioada va fi 3619 ron? =4000-(4000/21*2)?
Contractul individual de munca face referire la codul muncii la articolul privind dreptul la odihna.

Multumesc pentru raspuns
Zilele libere legale nu afecteaza salariul brut, in aprilie daca sunt 19 zile lucratoare atunci salariul brut se imparte la zile si ore rezultand un brut/ora mai mare,dar per total ramane la fel, astfel si netul teoretic este la fel ca intr-o luna cu mai multe zile lucratoare.