avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Zile libere legale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Zile libere legale

Buna ziua,

As dori sa clarific aspectul legat de plaza zilelor de sarbatoare legala in mediul privat.
Am un contract de munca pe durata nederminata, cu norma intreaga: 8 ore pe zi, 40 de ore pe saptamana, Luni - Vineri 10:00 - 18:00.
In luna Aprilie 2018 vom avea 2 zile de sarbatoare legala, care pica in timpul saptamanii lucratoare (Vineri, 6 Aprilie si Luni, 9 Aprilie). Salariul pentru luna Aprilie va fi platit cu 2 zile mai putin? Sau se plateste salariul intreg negociat, dar in pontaj se considera 2 zile nelucratoare in plus?
Ex:
- Februarie 2018, 20 zile lucratoare, 160 ore - 4000 ron salariu
- Martie, 2018, 22 zile lucratoare, 176 ore - 4000 ron salariu
- Aprilie, 2018, 19 zile lucratoare ( 6 si 9 Aprilie zile de sarbatoare legala), 152 ore - salariul pentru aceasta perioada va fi 3619 ron? =4000-(4000/21*2)?
Contractul individual de munca face referire la codul muncii la articolul privind dreptul la odihna.

Multumesc pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: Contabilitate Brasov , Contabil 14:07, 18 Martie 2018
Zilele libere legale nu afecteaza salariul brut, in aprilie daca sunt 19 zile lucratoare atunci salariul brut se imparte la zile si ore rezultand un brut/ora mai mare,dar per total ramane la fel, astfel si netul teoretic este la fel ca intr-o luna cu mai multe zile lucratoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este suma datorata? soplantaicalin soplantaicalin Buna ziua, Lucrez la o firma privata, sunt unicul angajat, avand salariul de 2000 Ron pe luna. Am lucrat in doua zile care au fost declarate sarbatori legale. ... (vezi toată discuția)
Ore prestate in zi de sarbatoare legala, buna ziua, va rog sa-mi ... cristinast cristinast ore prestate in zi de sarbatoare legala buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa platesc un salariat care in luna mai 2021 ( 160 de ore ) a ... (vezi toată discuția)
Salutare. am o nelămurire legata de orele de munca. luna decembrie ... Iulianus2021 Iulianus2021 Salutare. Am o nelămurire legata de orele de munca. Luna decembrie are o normă de ore de 176. 22 zile lucrătoare *8 ore. Programul meu e de 6 ore in timpul ... (vezi toată discuția)