Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum ati procedat la desfiintarea tubulaturii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum ati procedat la desfiintarea tubulaturii (toboganului) de gunoi?

Am gasit prin forum referinte cu privire la desfiintarea toboganului de gunoi.
Ar fi interesant de aflat de la cei care au trecut prin asa ceva cum anume s-a procedat. De exemplu:
- a fost hotararea asociatiei sau a tuturor proprietarilor?
- acum se foloseste camera de gunoi de la parter sau ceva amenajat la distanta de bloc?
- daca se foloseste camera de gunoi: cum se face accesul, usa e cu arc, e incuiata, camera are aerisire?
- pt demontarea tubulaturii ati avut proiect, autorizatie de constructie, firma autorizata? cum ati facut cu gaurile in plansee?
Orice detaliu e binevenit.
CipM, utilizator
Inainte de desfiintarea tubulaturii trebuie stabilit cum se va proceda cu eliminarea deseurilor.
Care sunt motivele desfiintarii tubulaturii, cate etaje are blocul?
-In zona trebuie sa existe, in apropierea blocului, un spatiu special amenajat de catre primarie pentru colectare gunoi (la noi, in coltul unei parcari este construita de primarie o statie subterana, ecologica, pentru colectare gunoi menajer, statie cu manevrare pneumatica). Firma de colectare trebuie sa dispuna de posibilitati de actionare pneumatica statie in vederea colectarii gunoiului.
-Se intocmeste un document semnat de catre toti proprietarii in care se motiveaza desfiintarea toboganului (mizerie, sobolani, mirosuri pestilentiale, amenzi contraventionale primite, etc.). Documentul trebuie avizat de catre DJSP si DJSV.
-Se intocmeste un proiect de catre o firma autorizata pentru desfiintare tobogan si acoperirea golurilor din plansee. In baza proiectului si a avizelor DJSP si DJSV se solicita autorizatie de ctie. de la primarie. Proiectul va mentiona o eventuala noua destinatie data spatiilor si amenajarea acestora.
-Pentru incepere lucrari de ctii se obtine avizul ISCtii.
-Se efectueaza receptia lucrarii de ctii. (acoperire goluri, igienizare spatii)
-Se igienizeaza spatiul/ spatiile. Se amenajeaza noua destinatie a spatiilor (usi, broaste la usi plus chei pentru proprietari, rafturi, ventilatoare, etc.).
Prima conditie este esentiala pentru a demara restul. Deci este nevoie de implicarea primariei.
Blocul are 10 etaje.

Vom arunca gunoiul, preferabil sortat, direct in pubelele din camera de gunoi de la parter (acolo unde cade gunoiul din tobogan si unde stau pubelele).
Pana aici nu cred ca ne trebuie niciun fel de aviz din partea nimanui.
Motive: miros, gandaci, infundare in w/end, uneori sobolani, se arunca gunoiul la ore nepotrivite, cica din 2025 oricum se vor desfinta (nu se poate colecta selectiv).

POPA GHEORGHE a scris:

-Se intocmeste un document semnat de catre toti proprietarii in care se motiveaza desfiintarea toboganului (mizerie, sobolani, mirosuri pestilentiale, amenzi contraventionale primite, etc.). Documentul trebuie avizat de catre DJSP si DJSV.

Aveti ceva temei legal?
De ce proprietarii si nu doar membrii asociatiei? De ce toti si nu majoritatea?
Ce inseamna DJSV, directia jud de statistica valcea? Blocul e in Bucuresti, nema judete p-aici :)
La primarie am pierdut vremea degeaba (la biroul pt asociatii).
Cu aut de constructie e altceva.
CipM, utilizator
Ce inseamna DJSV, directia jud de statistica valcea?

Inseamna directia judeteana de sanatate veterinara
Pentru materializarea interesului dv sunt necesare avize de la autoritatile sanitare
Serviciul din primarie nu are competente in speta dv
Sanatate veterinara?! Adica sa nu cumva sa atentam la sanatatea sobolanilor?:):)
Poate sanitar veterinara, dar nici aia nu se justifica.

Serviciul din primarie are competenta conf pct (4) art 56 L230/2007. Proprietatea comuna e in adminsitrarea asociatiei. Daca asociatia sau CEx sau presedintele calca alaturi, e treaba compartimentului primariei sa vina cu nuiaua.