avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Informati concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Informati concediu crestere copil

Va rog sa ma informati am lucrat ianuarie 2016 pana in aprilie 2017 si mai 2017 pana in ianuarie 2018 ma incadrez la prenatal daca nasc in noiembrie 2018 sau ce pot face va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:56, 20 Aprilie 2018
1. Perioada eligibila CCC: decembrie 2016 - noiembrie 2018

Perioade luate in considerare : decembrie 2016 - aprilie 2017 (5 luni) ; mai 2017 - ianuarie 2018 (9 luni) ; total ; 14 luni

In speta, beneficati de indemnizatia pentru CCC.

2. Pentru indemnizatia de maternitate (pre si postnatal), stagiul minim de asigurare va fi de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

In speta,nu veti beneficia de asa ceva. (decembrie 2017 - noiembrie 2018 , aveti un stagiu de 2 luni)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului? valieu valieu o sa nasc undeva prin septembrie 2012 dar cele 12 luni anterioare sunt cam problematice.pe luna octombrie 2011 am apucat sa muncesc 3 zile si am inteles ca se ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa am obligatoriu 6 luni lucrate inainte sa intru in concediu de maternitate de 126 zile? yuby yuby Buna ziua , Fiti draguri am si eu o intrebare referitoare la cazul meu . Sunt insarcinata am inceput serviciul in luna ianuarie 2012, 12 ianuarie dupa 2 ani, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pfa MLCristina MLCristina Buna ziua! Sunt pfa din 7 martie 2017, cu 6 luni inainte adica din septembrie nu am mai avut contract nicaieri. Acum, sunt insarcinata si termenul e pe 1 ... (vezi toată discuția)