Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Informati concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Informati concediu crestere copil

Va rog sa ma informati am lucrat ianuarie 2016 pana in aprilie 2017 si mai 2017 pana in ianuarie 2018 ma incadrez la prenatal daca nasc in noiembrie 2018 sau ce pot face va multumesc.
1. Perioada eligibila CCC: decembrie 2016 - noiembrie 2018

Perioade luate in considerare : decembrie 2016 - aprilie 2017 (5 luni) ; mai 2017 - ianuarie 2018 (9 luni) ; total ; 14 luni

In speta, beneficati de indemnizatia pentru CCC.

2. Pentru indemnizatia de maternitate (pre si postnatal), stagiul minim de asigurare va fi de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

In speta,nu veti beneficia de asa ceva. (decembrie 2017 - noiembrie 2018 , aveti un stagiu de 2 luni)