Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Donatii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Donatii PFA

Buna ziua! Sunt implicat în mai multe campanii sociale, de într-ajutorare însa nu beneficiez de suportul unui ONG. Am cautat online detalii pentru înființarea unui ONG însa durează foarte mult si costurile sunt destul de mari. Momentan am un PFA deschis și vreau sa va întreb dacă exista posibilitatea atașării unui nou cod CAEN și eventual al unui cont bancar separat pentru a putea primii donatii.
Este vorba de acțiuni sociale: gătit pentru persoanele nevoiașe, susținerea copiilor defavorizați(de la rechizite și haine, la consiliere psihologica si ajutorul unor voluntari din sistemul de învățământ), vizite și sprijin sub forma de mâncare și alte lucruri de strict necesar al persoanelor vârstnice, aflate în dificultate prin deplasarea unor medici voluntari la domiciliu, etc....lucruri pentru care multe persoane s-au oferit sa doneze însa momentan nu pot primii acest sprijin al comunității.
Nu se poate face pe un pfa ce ati dori sa faceti pe un ong.