Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna , Daca vreau sa fac cerere la ITM pentru un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna , Daca vreau sa fac cerere la ITM pentru un extras revisal ...

Buna ,
Daca vreau sa fac cerere la ITM pentru un extras revisal in calitate de angajat oare îl pot trimi? Din informațiile găsite n-am inteles exact dacă acesta cuprinde și detalii despre salariu sau doar vechimea in munca? Multumesc
În situația în care angajatorul se află în imposibilitatea de a elibera un extras din registru, astfel cum este prevăzut la alin. (6) alin.7 din HG 905/2017, salariatul/fostul salariat poate solicita inspectoratului teritorial de muncă eliberarea unui extras din registru din care să rezulte activitatea desfășurată la acesta, în calitate de salariat. Inspectoratul teritorial de muncă în cauză eliberează documentul, în baza registrului electronic transmis de angajator, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.

Extrasul REVISAL cuprinde datele de identificare, funcia, timpul de munca , perioada lucrata, salariul etc.