Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie de lichidare

Buna ziua,

Decizia de lichidare se intocmeste (dateaza) obligatoriu in ziua incetarii cim? De asemenea, transmiterea ei in revisal se face obligatoriu in ziua incetarii cim? Sau poate fi intocmita (datata), de exemplu, cu 2/3 zile inainte de ziua incetarii cim si transmisa in revisal anterior zilei lichidarii?

Multumesc.
In general, decizia de incetare trebuie emisa la data incetarii c.i.m.

Data și temeiul legal al încetării contractului individual de muncă se transmit in REVISAL cel târziu la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoștință a evenimentului ce a determinat, în condițiile legii, încetarea contractului individual de muncă.
Depasirea acestui termen implica sanctionarea contraventionala a angajatorului.

In practica intalnita la unii angajatori, astfel de operatiuni se efectueaza si anterior datei de incetare a c.i.m.