Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Voucher de 2000 de Ron acordat femeilor gravide din ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Voucher de 2000 de Ron acordat femeilor gravide din București

Bună seara, am și eu o nelămurire legata de ultima lege aprobata, voucher-ul de 2000 de Ron pentru femeile însărcinate din București, eu dacă locuiesc în București Ilfov-chiajna pot beneficia de el? Știe cineva?o seara buna!
Precizati legea care aproba acest vaucher si in ce MO a fost publicata.
Femeile însărcinate vor beneficia, începând cu săptămâna a 10-a de sarcină, de vouchere în valoare de 2.000 de lei pentru cheltuielile cu analizele medicale nedecontate de Casa de Asigurări de Sănătate şi pentru eventualele tratamente necesare nedecontate. Voucherele au fiecare câte o valoare de 1.000 de lei, acordându-se de două ori. După procesarea cererii, se acordă primul voucher în baza primei adeverinţe medicale. După intrarea în luna a şasea de sarcină, se acodă al doilea voucher, în baza celei de-a doua adeverinţe medicale”, se prevede în proiectul de hotărâre adoptat de catre C.G.M.B.

Ajutorul se acorda numai femeilor gravide din Bucuresti.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Numai ca totul este o enigma.. unde se depun actele, cum poti folosi aceste vouchere, sunt impozabile?? nu stie nimeni sa dea un raspuns. Am sunat la Primarie si nici ei nu stiu detalii.. insa proiectul este adoptat..:|