Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Renuntare la judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Renuntare la judecata

In calitate de intimat - reclamant, in recurs, pot renunta la judecata, iar hotararea instantei de fond, favorabila mie, sa fie anulata?
Sunt 2 problema distincte
Daca intentionati sa renuntati la interesul de a sustine recursul,instanta urmeaza sa ia act de cererea dv si sa dispuna inchiderea cauzei
Ramane valabila hotararea instantei de fond
Va Multumesc pentru raspuns. Pe mine ma intereseaza daca, in recursul declarat de recurentii - pârâți, eu, avand calitatea de intimat-reclamant, pot renunța la judecată, cu intenția de a se anula hotărârea data de instanta de fond. Menționez ca hotărârea din fond mi-a fost favorabilă.
Nu se poate,eventual sa incheiati o tranzactie instanta de recurs sa pronunte o hotarare care sa consfinteasca tranzactia incheiata.Discutati cu un av astfel de probleme necesita studiul actelor,discutii pt intelegerea situatiei de fapt etc
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Va multumesc!