Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt o mămică am o întrebare va rog sa mă ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt o mămică am o întrebare va rog sa mă lămuriți daca refuz că tatăl ei sa îi facă la fata testul de paternitate al copilului meu se întâmplă ceva?specific că nu vreau să aibă drepturi asupra copilului meu

Va rog ajutatima
Eu sunt căsătorită de 9 ani cu fostul meu bărbat nu am apucat inca sa divorțăm și am trait in concubinaj 5ani și a apărut fetița mea și nu am putut să-l trec pe el la tata fiindcă sunt căsătorită deci ea nu are liniuță la tata.stie cine îi este tatăl comunica cu el dar nu vreau să aibe drepturi niciodată asupra copilului meu.deasta am vrut să știu dacă mă da in judecată și face test ADN îmi poate face rău nu-l poate lua?dar daca eu spun că nu este el tatăl mă obligă cineva să-i fac testul fetei
gi-jane2, moderator
Cine nu vreti sa aiba drepturi, concubinul ?
Oricum ar fi, tatal biologic poate promova o actiune in tagada paternitatii si va putea fi tata, asta inseamna si drepturi, ca vreti sau nu.
Concubinul

gi-jane2, moderator
Daca vrea sa aiba, va avea.

Pt a raspunde, apasati pe raspunde, nu pe citeaza.
gi-jane2, moderator
Da dar nu îmi poate lua copilul