avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... AJUTOR -CAMERE DE SUPRAVECHERE IN BIROU???!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

AJUTOR -CAMERE DE SUPRAVECHERE IN BIROU???!!!!

Va rog sa-mi spuneti daca este normal ca angajatorul sa monteze camere de supraveghere in birouri .

Multumesc si astept raspunsurile dvs caci ne simtim mai rau ca la securitate .
Cel mai recent răspuns: lavy80 , utilizator 15:09, 27 Octombrie 2009
Este dreptul angajatorul sa organizeze activitatea astfel incat sa fie cat mai eficienta.
Nu este ilegala montarea camerelor video.
Obligatia angajatorului este de a monta afise care anunta ca acea incapere este protejata prin sistem video.
Este legala cu doua conditii:
- infromarea angajatilor/vizitatorilor/ etc. despre monitorizarea video
- protejarea intimitatii persoanelor (nu se monteaza camere in bai, vestiare etc.)
De ce ne este frica, nu scapam. Da este legala, si dupa cum ati spus ati fost informati de monitorizarea video.
Este permisa montarea camerelor de luat vederi atata timp cat respecta prevederile legale in vigoare, prevederi mentionate de colegii mei mai sus.
Probabil ca angajatorul doreste sa vada cat munceste fiecare sau poate are alte motive.
Va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Camera de supraveghere la locul de munca gl77tom gl77tom Buna ziua lucrez la societate si imi desfasor activitatea intr-o incapere 3pe 4metri 8ore pe zii , angajatorul vre sa monteze camere de supraveghere are acest ... (vezi toată discuția)
Camere de supraveghere la locul de munca noemi r noemi r Buna ziua, Am o intrebare. Cat de legale sunt camerele la locul de munca? Lucrez intr-o companie multinationala care in fiecare sectie are utilaje. Mai ... (vezi toată discuția)
Camera video Dinte Dinte Buna seara! Am voie sa imi montez o camera de supraveghere deasupra usii mele, usa apartamentului? (mentionez ca locuiesc la bloc). Camera sa fie pe casa ... (vezi toată discuția)