Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... AJUTOR -CAMERE DE SUPRAVECHERE IN BIROU???!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

AJUTOR -CAMERE DE SUPRAVECHERE IN BIROU???!!!!

Va rog sa-mi spuneti daca este normal ca angajatorul sa monteze camere de supraveghere in birouri .

Multumesc si astept raspunsurile dvs caci ne simtim mai rau ca la securitate .
Este dreptul angajatorul sa organizeze activitatea astfel incat sa fie cat mai eficienta.
Nu este ilegala montarea camerelor video.
Obligatia angajatorului este de a monta afise care anunta ca acea incapere este protejata prin sistem video.
Este legala cu doua conditii:
- infromarea angajatilor/vizitatorilor/ etc. despre monitorizarea video
- protejarea intimitatii persoanelor (nu se monteaza camere in bai, vestiare etc.)
De ce ne este frica, nu scapam. Da este legala, si dupa cum ati spus ati fost informati de monitorizarea video.
Este permisa montarea camerelor de luat vederi atata timp cat respecta prevederile legale in vigoare, prevederi mentionate de colegii mei mai sus.
Probabil ca angajatorul doreste sa vada cat munceste fiecare sau poate are alte motive.
Va multumesc !