Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietarul unui imobil e "dispărut" de 15 ani. În ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietarul unui imobil e "dispărut" de 15 ani. În ce condiții pot vinde copiii lui apartamentul?

Buna ziua,
Ce demersuri ar trebui abordate sa se poata vinde apartamentul in lipsa sotului "disparut" de 15 ani avand in vedere urmatoarele:
- Apartamentul este pe numele lui cumparat acum 30 de ani.
- 3 copii impreuna iar acum 15 ani el a plecat de acasa fara sa mai dea vreun semn de viata
- Dupa ce a plecat (4 ani mai tarziu) custodia copiilor a fost trecuta pe numele mamei in lipsa tatalui
- Divortul a fost progresat, din nou cu el in lipsa dar nu sa facut partaj avand in vedere lipsa tatalui
Ce s-ar putea face pentru vanzarea apartamentului avand in vedere ca este trecut doar pe numele tatalui (care inca este disparut)?
Manuela Rășină, administrator
Cata vreme sotul este proprietar, imobilul nu se poate vinde in lipsa sa. Daca acum 30 de ani cand a fost cumparat imobilul casatoria era deja incheiata, (adica daca bunul este comun) puteti cere partajarea in instanta a imobilului, cu atribuirea acestuia in proprietate exclusiva a sotiei urmand ca sulta sa fie consemnata pe numele fostului sot.
Daca banuiti ca proprietarul ar putea fi decedat puteti incepe procedura de declarare judecatoreasca a mortii. Dupa finalizarea acestei proceduri se dezbate succesiunea dupa cel prezumat a fi decedat si proprietarii sunt liberi sa vanda. Daca proprietarul "se intoarce din morti" acesta poate solicita restituirea in echivalent a bunurilor sale de la mostenitori.
~ Conținut șters la cerere ~
Ce bine ar fi dacă procedura de declarare a morții ar fi așa ușoară . :)))

Prima dată se declară că persoană dispărută. Acest lucru durează un an.
După trecerea termenului de un an, incepe termenul de declarare al morții. Care are loc după trecerea a încă 4 ani de la aceea data, de când s-a considerat ca persoana dispărură.
In total 5 ani de la data semnalării trebuiesc să treacă pentru a fi declarat cineva, mort judecătorește.
Abia atunci se poate deschide succesiunea dupa acea persoana .

Iar dacă apare după acel termen, sunt alte proceduri de anulare si despăgubire. Nu intram în amănunte că nu este cazul.

drmp a scris:

Partajul se poate soluționa împreuna cu cererea de divort sau ulterior. Nefăcând-se partajul, nu puteți in niciun caz vinde imobilul.
Continuând discuția, ce inseamnă "divorțul a fost progresat"?

Nu confundați partajul cu divorțul .
Partajul se poate face și fără divorț

Tocmai ce v-a explicat că divorțul a avut loc, dar partajul nu s-a putut face din lipsa tatălui.

Iar, cum tatăl lipsește nu se poate vinde și nici face partajul.

Trebuia dat dispărut în urmă cu mulți ani. Politia se ocupa și apoi îl declarau si mort judecătorește.
Așa, poate acesta trăiește și are și o altă familie. Cine știe.

Puteți începe procedura acum, și dacă în 5 ani nu apare, ați rezolvat.
Alta varianta in prezent cat și în viitor nu aveți
Quartila, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~