avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este incriminată insulta?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este incriminată insulta?

Bună ziua! Din câte am citit, insulta şi calomnia nu mai sunt sancţionate, conform noului Cod Penal. Aş dori să ştiu dacă pot fi sancţionat de organele legii pentru insulta la adresa altei persoane, sau insultă la adresa unui organ al legii (poliţist/jandarm). Mulţumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 26 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Lonapak , utilizator 17:03, 29 Noiembrie 2019
Bine pai du-te si fa experimentul asta pentru noi si sa scrii aici inapoi rezultatul, #doitforscience
La ultraj elementul material consta in ameninţarea săvârşită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă, lovirea sau alte violenţe, vătămarea corporală, lovirile sau vătămările cauzatoare de moarte ori omorul săvârşite împotriva unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu sau în legătură cu exercitarea acestor atribuţii.
Daca insulti functionarul public nu savarsesti infractiunea de ultraj.

Lonapak a scris:

Bine pai du-te si fa experimentul asta pentru noi si sa scrii aici inapoi rezultatul, #doitforscience

Lonapak citește mai jos ce scrie dl. avocat învață legea , învățați drepturile și după vino și spune non-sensurile ce le spui.
Și dacă te uiți mai bine ți-am zis am insultat funcționarul public și i-am citit ART. 30 - dreptul la liberă exprimare. Învață constituția și nu te lasă intimidat/a de organul de poliție.
Ultima modificare: Vineri, 29 Noiembrie 2019
Bgd194, utilizator


Bgd194 a scris:


Lonapak a scris:

Bine pai du-te si fa experimentul asta pentru noi si sa scrii aici inapoi rezultatul, #doitforscience

Lonapak citește mai jos ce scrie dl. avocat învață legea , învățați drepturile și după vino și spune non-sensurile ce le spui.
Și dacă te uiți mai bine ți-am zis am insultat funcționarul public și i-am citit ART. 30 - dreptul la liberă exprimare și nu sa întâmplat absolut nimic. Învață constituția și nu te lasa intimidat/a de organul de poliție.


Insulta nu mai e incriminata de multi ani si nici ultraj nu e sa insulti un functionar public, in schimb poti sa fii chemat in instanta pe civil pentru atingerea dreptului la imagine si obligat sa platesti daune morale. invata tu legea :))

Alte discuții în legătură

Injuratul unei persoane -unde se clasifica ? popo_acas popo_acas Buna ziua , Nu stiu daca am pus intrebarea unde trebuie ; deci , cind injuram de mama o persoana de fapt ce reglementare incalcam ? in ce categorie ... (vezi toată discuția)
Insulta vs ultraj Tarzan2012 Tarzan2012 Citind prin codul penal, am constatat ca insulta nu mai este infracțiune conform noii legislații penale, insa ultrajul este prevazut la art.257 C.P. Art. ... (vezi toată discuția)
Injurii aacris aacris am adus injurii unui politist deoarece m-a tras din masina mea personala unde dormeam,eu m-am speriat si de aceea am reactionat asa.,ce pot pati?el mi-a facut ... (vezi toată discuția)