Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Daca am un srl pe numele meu, mai exact un magazin la care eu sunt si administrator si vanzator pot sa ma pensionez anticipat?
1. Pensia anticipată poate fi obținută, conform Legii pensiilor de stat, cu maximum cinci ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, însă numai dacă este realizat un stagiu de cotizare cu minimum opt ani mai mare decât stagiul complet de cotizare.
www.avocatnet.ro/articol_472...

2. Potrivit art.118 alin.1^2 din Legea 263/2010, in sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.
Mentionez ca indeplinesc conditiile de pensionare anticipata. Ma intereseaza daca pot cumula pensia anticipata cu functia de administrator si vanzator la firma mea.