Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe si impozite
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe si impozite

Consiliul local poate hotărî taxa locala la care sa adauge penalitati pentru neplata la termen?
Impozitele si taxele locale constituie venituri ale bugetelor locale, ale unitatilor administrativ-teritoriale, in care contribuabilii isi au domiciliul, sediul, punctele de lucru sau in localitatile care se afla bunurile impozabile ori taxabile.
Impozitele se indexeaza de catre primari anual,
Impozitul pe locuinte pentru persoanele fizice este stabilit intre 0,08% si 0,2% de catre primarii, iar proprietarii care nu isi ingrijesc casele si/sau terenurile pot plati, din ianuarie 2017, un impozit de sase ori mai mare fata de nivelul standard.
Pentru terenul agricol nelucrat timp de doi ani consecutiv, consiliul local poate majora impozitul pe teren cu pana la 500% incepand cu al treilea an.
Sistemul de impozitare a proprietarilor de terenuri aflate in intravilan, cu constructii, va fi conditionat de grile avand o limita minima si una maxima, cota maxima de impunere -conform noului Cod Fiscal.